Emnekonkurrencer 

Emne konkurrencen er en aktivitet, der afholdes tre gange årligt.
Her bestemmes om vi skal fortsætte med emnekonkurrencer og hvor mange der skal være det år, samt om afleveringen til det enkelte emne skal være digitalt eller print og montereret i passepartout.

Ligeledes bestemmes afleveringstidspunktet for det enkelte emne.

Emnerne findes ved, at hver gyldigt medlem på generalforsamlingen skriver et emne på en note,, der foldes sammen og lægges i en “kasse”, Når alle har lagt deres emne i kassen, trækkes der det antal emner ud, der er vedtaget for året, (normalt 3).

Vedkommende, hvis emne er blevet trukket ud, skal indenfor 8 dage, pr. mail til de øvrige medlemmer af klubben, sende en uddybning af emnet, denne uddybning bliver også forelagt de eksterne dommere.

Hvis ikke andet er angivet, må der afleveres 4 billeder pr. autor.

Emnekonkurrence Nr. 1

“Dyrebilleder”

Afleveringsform:  Print monteret i 30x40cm støttekarton.
Emne: Dyrebilleder
Aflevering: den 15. juni 2017

Konkurrencen er afsluttet

Emnekonkurrence Nr. 2

Emnet: “Mænd og høns”

Afleveringsform:  Print  opklæbet/passpartout
Aflevering: den 12. oktober 2017
Billederne skal være i farver.
Der må afleveres 4 billeder pr. medlem

Konkurrencen er afsluttet


 

Tidligere vindere af emnekonkurrencer:

Emne: Mænd og høns

1. plads: Ritha
2. plads: Ritha
3. plads: Ritha

2. plads til Ritha
1. plads til Ritha

Emne: Dyrebilleder

1. plads: Steen Sækmose
2. plads: Mogens B. Kristensen
3. plads: Lars Jeppsen

1. plads til Steen Sækmose
3. plads til Lars Jeppesen
3. plads tilLars jeppesen

Emne: Sommer

1. plads: Mogens B. Kristensen
2. plads: Mogens Christensen
3. plads: Mogens B. Kristensen

1. plads til Mogens B. Kristensen
2. plads til Mogens Christensen
3. plads til Mogens B. Kristensen

Emne: Minimum 2 transportformer

1. plads: Kenny Poulsen
2. plads: Mogens B. K
3. plads: Mogens B.K

1. plads til Kenny Poulsen
2. plads til Mogens B. Kristensen
3. plads til Mogens B. Kristensen

Emne:
Serie bestående af 4 billeder

1. Plads
Kurt Stæhr

Klik på billedet for at se det i stor udgave

1. plads til Kurt Stæhr
3. plads til Kurt Stæhr
3. plads til Kurt Stæhr
1. plads til Kurt Stæhr

2. Plads
Mogens B. Kristensen

Klik på billedet for at se det i stor udgave

Emne: Trapper

1. plads: Jørn Hempel
2. plads: Mogens B. K
3. plads: Mogens B. K

3. plads til Jørn Hempel
3. plads til Mogens B. Kristensen
3. plads til Mogens B. Kristensen

Emne: Geometrisk

1. plads: Lis
2. plads: Ritha
3. plads: Jørn Hempel

3. plads til Mogens B. Kristensen

Emne: Form og filur

1. plads: Ritha
2. plads: Jørgen Pagh
3. plads: Steen Kruuse

3. plads til Steen Kruuse

Emne: Skævt

1. plads: Kurt Stæhr
2. plads: Kenny Poulsen
3. plads: Mogens B. Kristensen

Emne: f:2.8, 30 sek

Vinder: Mogens B. Kristensen
2 plads: Kurt Stæhr
3. plads: Ritha

2013 – Emne: Tæt på

Vinder: Mogens B. Kristensen
2 plads: Kenny Poulsen
3. plads: Mogens B. Kristensen

2013 – Emne: Stilleben

Vinder: Kenny Poulsen
2 plads: Kurt Stæhr
3. plads: Mogens B. Kristensen

2013 – Emne: Musik

Vinder: Kenny Poulsen
2 plads: Kenny Poulsen
3. plads: Kurt Stæhr